Jak używać karty katalogowej

Kilka wskazówek jak czytać karty katalogowe różnych podzespołów

Jak to się je?

Korzystając z elementów Starter Kitu od Nettigo, masz pod ręką dokładne opisy podzespołów. Gdy będziesz realizować własne projekty, będziesz poszukiwał informacji na własną rękę o produktach, które możesz użyć.

Karta katalogowa

Producenci do swoich podzespołów elektronicznych przygotowywują karty katalogowe, w których opisane są paramtery produktów. Jak ją odnaleźć? Zwykle wyszukiwanie w internecie frazy KOD CZĘŚCI datasheet zwróci nam właściwy wynik.

Czego szukać w środku dokumentu? W zależności od elementu karty mogą mieć jedną stronę, aż do kilkuset stron (np karty katalogowe mikrokontrolerów). Znajdziemy tam informacje o tym jakie zasilanie jest dopuszczalne, które wyprowadzenia jaki sygnał mają podłączony. Dane w kartach podawane są zwykle w języku angielskim.

Sprawdźmy to na przykładzie czujnika temperatury MCP9700, który jest w składzie Starter Kitu. Możecie kartę ściągnąć z Akademii.

Na pierwszej stronie zwykle jest rodzaj podsumowania, zawierające najważniejsze zdaniem producenta cechy. Czyli jakie paramtery pracy/przechowywania (zasilanie, temperatura, wilgotność), podstawowe różnice międy wariantami produktów. W naszym przykładzie mamy tutaj:

Na stronie drugiej znajdujemy informacje podane już w sposób bardziej systematyczny.

W tabeli DC ELECTRICAL CHARACTERISTICS w sekcji Power Supply widzimy, że czujnik MCP9700A (to jest ten dołaczany do Starter Kitu) dopuszczalne napięcie zasilania jest od 2.3V do 5V. Czyli nie będziemy mieli żadnych problemów z podłaczeniem do Arduino.

W sekcji Sensor Accuracy odnajdujemy wiersze oznaczone kodem naszego czujnika i wiem już, że w zakresie temperatur od zera do 70 °C dokładnośc pomiaru wynosi ±2 stopnie. W innych zakresach temperatur dokładność ta jest inna (gorsza).

Sekcja Sensor Output dostarczy nam wiedzy, jak napięcie wyjściowe powiązane jest z temperaturą. Dla czujnika MCP9700A w temperaturze otoczenia 0°C napięcie wyjściowe czujnika to 500 mV. Czyli wiemy, że jak zmierzymy napięcie 500 mV na wyjściu czujnika, temperatura otoczenia wynosi właśnie 0°C. Z wiersza Temperature Coefficient odczytujemy, że na każdy stopień zmiany temperatury otoczenia, napięcie zmieni się o 10 mV. Dla 1°C powinno być 510 mV, dla 2°C 520mV itd.

Im dalej w las...

Tym informacje bardziej szczegółowe. I tak począwszy od strony 4 znajdujemy wiele wykresów określających zachowanie się czujnika. Tutaj będziesz zglądać, szukając odpowiedzi na precyzyjne pytania - jaki rozrzut może mieć seria czujników jeżeli chodzo o zmianę skali odpowiedzi.