Żeby zaprogramować swój kontroler Arduino potrzebujesz odpowiedniego programu. Na początek najlepszym wyborem jest oryginalne Arduino IDE. To prosty, minimalistyczny program mający tyle opcji, by nie przeszkadzać ci w procesie twórczym i nauce.
Skąd pobrać Arduino IDE?
Arduino IDE działa na wszystkich popularnych systemach operacyjnych Windows, GNU/Linux i OS X. Instalator można ściągnąć za darmo ze strony Arduino.
Strona z linkami do ściągnięcia Arduino IDE
Pierwsze uruchomienie
Po instalacji programu podłącz płytkę Arduino do komputera. System wczyta sterowniki i przypisze płytce nazwę portu jakim będzie się komunikować z programem.
Teraz uruchamiasz Arduino IDE.
- W menu Narzędzia->Płyta wybierasz typ płytki Arduino.
- W menu Narzędzia->Port wybierasz nazwę portu, który system przypisał płytce.
Te ustawienia wykonuje się zwykle raz. Chyba, że zmienisz płytkę, albo podłączysz ją do innego portu USB.
Opis programu
- Menu - tu znajdują się wszelkie opcje programu
- Pasek narzędzi - tu są najczęściej używane funkcje programu
- Na środku znajduje się edytor w który wpisujesz swój program
- Informacje o programie - w tym miejscu pojawiają się informacje o popełnionych błędach w kodzie lub informacje o tym ile program zajął pamięci w kontrolerze Arduino.
- Na dolnym pasku po lewej, znajduje się numer linii w której jest kursor w edytorze. Po prawej zaś jest nazwa płytki i portu, które ustawiłeś wcześniej.
- Opcje zakładek edytora - pozwala pisać jeden program w kilku zakładkach/plikach. Ułatwia podzielenie dużego programu na mniejsze i łatwiejsze do ogarnięcia kawałki.
Programy dla Arduino nazywane są tu "szkicami" od angielskiego słowa "sketch".
Pasek narzędzi
W pasku narzędzi znajdują się przyciski z najczęściej używanymi funkcjami programu.
- Sprawdź program - sprawdza czy popełniłeś błędy podczas wpisywania szkicu.
- Zaprogramuj Arduino - wysyła szkic do płytki kontrolera, gdzie od razu zostanie uruchomiony.
- Nowy program - otwiera nowe okno programu.
- Otwórz program - wczytuje szkic z dysku
- Zapisz program - zapisuje szkic na dysk
- Monitor portu szeregowego - otwiera okno, które zapewnia komunikację tekstową z płytką Arduino. Pozwala na czatowanie z kontrolerem.
Najciekawsze funkcje w menu
- Plik->Preferencje - Otwiera okno z ustawieniami programu.
- Plik->Przykłady - pozwala wczytać przykładowe szkice, wyjaśniające działanie różnych funkcji i bibliotek podłączonych urządzeń.
- Narzędzia->Automatyczny format - automatycznie układa szkic w ładny i czytelny format stosowany przez większość programistów.
- W edytorze szkicu możesz kliknąć prawym klawiszem na nieznanej ci nazwie funkcji i wybrać opcję "Szukaj w referencjach". Arduino otworzy przeglądarkę i pokaże w niej opis funkcji.
Teraz wiesz jak posługiwać się Arduino IDE. Zatem przyszedł czas na twój pierwszy program, praktykę w tworzeniu szkiców i stanie się mistrzem programowania.