Wstęp
ESP szturmem zdobyło serca polskich fanów DIY. Tanie, pełne możliwości no i wbudowane WiFi. Można ESP8266 programować na różne sposoby. W tym artykule znajdziesz instrukcję, jak wgrać do takiego ESP gotowe oprogramowanie - np. firmware do Pogodełka albo ESPEasy . Nie zajmiemy się tutaj jak napisać własny program, czy jak podłączyć fizycznie się do urządzenia.
Wymagania
Instrukcja powstała przy założeniu:
- korzystasz z komputera z Windows
- masz płytkę z ESP, która podłączasz do komputera przez kabel USB (np NodeMCU, Wemos)
- masz ściągnięty program, który chcesz wgrać. Mowa tutaj o skompilowanej wersji, binarnej. Nazywać go od teraz będziemy wsadem.
Krok pierwszy - instalacja "flashera"
Dla początkujących użytkowników polecamy wersję graficzną, czyli nodemcu-flasher. Jeśli jeszcze go nie masz zainstalowanego, to zrób to:
Sprawdzenie nr portu szeregowego
Następnie podłącz swoją płytkę do komputera. Uruchom Device Manager (Menedżer urządzeń) i w sekcji portów LPT i COM odnajdź wpis. W zależności od rodzaju płytki, innych urządzeń w Twoim komputerze możesz mieć inne wartości. Szukaj tak opisanych portów szeregowych:
Gdy odnalazłeś właściwy wpis, zapamiętaj, który numer otrzymał port szeregowy (w pierwszym przykładzie jest to COM6, w drugim COM3). Uruchom teraz ESP8266Flasher i wybierz właściwy port w zakładce Operation.
Wybór wsadu
Przejdź do zakładki Config i kliknij w kółko zębate przy pierwszym, zielonym polu.
Pojawi się okno dialogowe, w którym masz wskazać plik z wsadem do wgrania. Wybierz go. W zielonym polu powinna pojawić się ścieżka do wybranego pliku z wsadem.
Wgranie wsadu
Wróć do zakładki Operation i kliknij przycisk Flash. Rozpocznie się wgrywanie symbolizowane przez pasek postępu. Gdy zakończy się - ESP będzie miało wgrany wsad i możesz przystąpić do testowania go.