Wgrywanie oprogramowania na ESP8266/NodeMCU/Wemos

Jak wgrać program na ESP (NodeMCU,Wemos itp)

Wstęp

ESP szturmem zdobyło serca polskich fanów DIY. Tanie, pełne możliwości no i wbudowane WiFi. Można ESP8266 programować na różne sposoby. W tym artykule znajdziesz instrukcję, jak wgrać do takiego ESP gotowe oprogramowanie - np. firmware do Pogodełka albo ESPEasy . Nie zajmiemy się tutaj jak napisać własny program, czy jak podłączyć fizycznie się do urządzenia.

Wymagania

Instrukcja powstała przy założeniu:

Krok pierwszy - instalacja "flashera"

Dla początkujących użytkowników polecamy wersję graficzną, czyli nodemcu-flasher. Jeśli jeszcze go nie masz zainstalowanego, to zrób to:

Sprawdzenie nr portu szeregowego

Następnie podłącz swoją płytkę do komputera. Uruchom Device Manager (Menedżer urządzeń) i w sekcji portów LPT i COM odnajdź wpis. W zależności od rodzaju płytki, innych urządzeń w Twoim komputerze możesz mieć inne wartości. Szukaj tak opisanych portów szeregowych:

Wpis dla płytek z CH340 (nodeMCU v3, Wemos D1 mini)

Wpis dla płytek z CP2102 (nodeMCU v2)

Gdy odnalazłeś właściwy wpis, zapamiętaj, który numer otrzymał port szeregowy (w pierwszym przykładzie jest to COM6, w drugim COM3). Uruchom teraz ESP8266Flasher i wybierz właściwy port w zakładce Operation.

Wybierz port szeregowy

Wybór wsadu

Przejdź do zakładki Config i kliknij w kółko zębate przy pierwszym, zielonym polu.

Wybierz wsad do wgrania

Pojawi się okno dialogowe, w którym masz wskazać plik z wsadem do wgrania. Wybierz go. W zielonym polu powinna pojawić się ścieżka do wybranego pliku z wsadem.

Pojawia się ścieżka do wsadu

Wgranie wsadu

Wróć do zakładki Operation i kliknij przycisk Flash. Rozpocznie się wgrywanie symbolizowane przez pasek postępu. Gdy zakończy się - ESP będzie miało wgrany wsad i możesz przystąpić do testowania go.

Czekamy na wgranie się wsadu