Raspberry, media center i smartfon

Steruj media center z smarfona

Możecie użyć najzwyklejszego pilota IR do sterowania waszym centrum multimedialnym. Ale co, jeżeli macie podłączone Raspberry pod kino domowe i chcecie posłuchać tylko muzyki. Zamiast włączać telewizor i szukać na ekranie waszego ulubionego utworu/albumu może zrobić to samo wykorzystując do tego telefon lub tablet. Wtedy wszędzie tam gdzie macie zasięg swojej sieci domowej możecie zdalnie wybrać utwór do odtworzenia.

Oprogramowanie, które było wykorzystane w tym wpisie występuje w dwóch wersjach: płatna i bezpłatna. My wykorzystaliśmy wersję darmową, która nie posiada reklam, ale ma pewne ograniczenia w funkcjonalności. Nam i zapewne większości osób wersja darmowa powinna wystarczyć.

Okno programu Yatse

Oprogramowanie o którym powyżej mowa nosi nazwę Yatse. Jest bardzo łatwe w konfiugracji, w zasadzie więcej trzeba ustawić w OpenElec niż w Yatse, ponieważ program posiada automatyczne wyszukiwanie urządzeń działających pod kontrolą XBMC/Kodi.

Dla osób posiadających urządzenia z systemem Android program w wersji darmowej dostępny jest w sklepie play, natomiast osoby korzystające z urządzeń działających pod iOS mogą znaleźć program w App Store.

Konfiguracja OpenElec

Pierwszym krokiem jest odpowiednie skonfigurowanie OpenEleca, zamiast pisać krok po kroku zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu instruktażowego, w którym zobaczycie co i gdzie należy uruchomić.

Ustawienie Openelec’a do współpracy z Yatse

Dodanie naszego media center do Yatse

Po skonfigurowaniu odtwrzacza Kodi/XBMC ściągamy na nasz telefon/tablet program Yatse.
Program jest prosty w obsłudze, a dodanie nowego urządzenia nie powinno przysporzyć kłopotów.

Po uruchomieniu programu zobaczymy okno podobne do tego na poniższym zdjęciu.

Etapy dodawania nowego hosta

Pierwszym krokiem jest dodanie nowego hosta (urządzenia, którym będziemy chcieli sterować - w programie można mieć dodanych kilka hostów i przełączać się między nimi).

Klikamy w lewym górnym rogu na przycisk “Dodaj host”. Z listy wybieramy host, który nas interesuje. Powinna się wyświetlić jedna nazwa, chyba, że w sieci mamy więcej niż jedno urządzenie. Jeśli nie znaleźliśmy hosta na liście nic nie szkodzi - możemy dodać go ręcznie. W tym celu wciskamy przycisk “Przeskocz” i pokaże nam się okno, gdzie należy ręcznie wpisać adres IP oraz port (zdjęcie poniżej).

Adres IP naszego media center można odczytać w menu System/O systemie. Zawsze też możesz zalogować się na router i sprawdzić jaki adres posiada media center. Port, na którym działa Kodi na OpenElec to 80.

Etapy dodawania nowego hosta

Jeśli wszystko wpisaliśmy dobrze, albo program nam wykrył naszego hosta klikamy przycisk “Dodaj host”. Program przeskoczy nam do okna gdzie sprawdzi połączenie. Jeśli wszystko będzie ok pokaże nam się okienko z gratulacjami.

Od tego momentu możemy sterować XBMC/Kodi przez program Yatse.

Dodany host, pilot sterowania, informacje o odtwarzanym filmie