RoboBrd montaż

Jak zmontować płytkę RoboBrd - wchodzi w skład Robo Kit v2

RoboBrd - opis

Poniższy wpis ma za zadanie przeprowadzić każdego, kto zaczyna zabawę z robotami, przez montaż płytki z czujnikami, która jest elementem składowym Robo Kit v2 od Nettigo.

Zestaw składa się z:

Zacznijmy od rezultatu końcowego:

Gotowa do uruchomienia płytka

RoboBrd, oczy i uszy Robokit’a

Płytka RoboBrd rev 1.0 składa się z dwóch modułów funkcjonalnych. Pierwszy to zestaw 4 czujników do zbudowania robota podążającego za linią. Drugi moduł potrzebny jest do zbudowania tak zwanego światłoluba, czyli robota, który podąża za światłem.

Zestaw zawiera wszystkie potrzebne elementy, które są potrzebne do zmontowania płytki czujników czujników. Oprócz tego musimy dysponować lutownicą, cyną z topnikiem, kombinerkami do przycinania nóżek i chwilą wolnego czasu. Przydaje się również coś do przytrzymania płytki - tak zawana trzecia ręka.

Osobom które nigdy wcześniej nie lutowały proponuje poćwiczyć lutowanie na jakimś starym elektronicznym sprzęcie.

Rezystory do line followera

Montaż rezystorów

Rezystory zostały tak dobrane, aby osoba niedoświadczona nie miała możliwości pomylenia się z doborem elementów w trakcie montażu.

Montaż rozpoczniemy od wlutowania rezystorów ograniczających prąd w CNY-70 (są to R2-R5). Ponieważ te rezystory to są cztery takie same sztuki nie będzie problemów z ich odnalezieniem. Pozostałe są w ilościach 1 szt (R1, 220 Ohm) i 2 szt (10k).

Rezystory przewlekamy przez odpowiednie otwory, nóżki odginamy i możemy przylutować go do płytki. Potem pozostaje odciąć niepotrzebną częśc nóżki. Orientacja rezystora nie ma znaczenia - rezystory działają w obie strony tak samo.

Jeżeli interesuje Cię jak odczytać wartość rezystora z jego obudowy, to oporniki te mają kolory żółty, biały, biały, czerwony, brązowy. Zapewne część z osób zauważy, że powyższe oporniki mają 5 kolorów, a nie 4. Kod pięciopaskowy stosowany jest do oznaczania rezystorów o małej tolerancji. W tym przypadku wartość rezystancji wskazują trzy początkowe paski, czwarty określa mnożnik, a piąty tolerancję. Jeśli w oznaczeniu zastosowano sześć pasków, to szósty oznacza współczynnik temperaturowy.

Dla chcących bawić się w odczytywanie i rozkodowywanie kolorów przedstawiamy poniżej tabelkę. W internecie są również dostępne kalkulatory, które podają wartość opornika po wybraniu kolorów.

Tabela do odczytu wartości rezystora

Powracając do naszej płytki - po wlutowaniu rezystorów R2-R5 lutujemy kolejny opornik - R1:

Elementów R7,R6 i T1,T2 nie musimy wlutowywać by uruchomić linefollowera. Jeżeli chcemy wykonać światłoluba musimy je wlutować, uzupełnimy tą instrukcję o niezbędne kroki.

Następnie przechodzimy do listwy goldpin, którą lutujemy z uwagą - nóżki goldpina się łatwo rozgrzewają i jeżeli będziemy chcieli palcami podtrzymać goldpiny podczas lutowania, to łatwo się poparzyć.

Lutowanie CNY70

Ostatnim elementem są czujniki CNY-70. Tu również lutujemy z uwagą, aby nie zrobić żadnego zwarcia. Przy czujnikach CNY-70 należy wspomnieć iż montujemy je tak, aby napisy na obudowie pokrywały się z napisem „marking area” na płytce. Wsadzenie ich inaczej spowoduje, że płytka nie będzie działała jak należy.

Montaż CNY-70

Napisy CNY-70 pokrywające się z „marking area”

Naprawa błędu w płytce rev 1.0

W obecnie sprzedawanej wersji płytki PCB (oznaczona rev 1.0) jest drobny błąd, który wymaga korekty. W tym celu  wykonamy mostki w układach U1,U2,U3. Do układu U4 nie trzeba robić zworki. Mostki wykonujemy z obciętych nóżek po rezystorach. Jak mostki mają zostać zrobione? Trzymając płytkę  napisami do siebie, odwracamy ją tak jak na poniższym video i robimy mostki w trzech CNY-70 licząc od prawej (po obróceniu płytki), łącząc lewą górną nóżkę z prawą dolną:

Parę zdjęć dla orientacji jak zlutować mostki:

Lutowanie zworek

Widok na zworki

Zanim podłączymy naszą płytkę, upewnijmy się, że wszystko jest dobrze polutowane i nie ma żadnych zwarć. Najlepiej po montażu płytkę umyć denaturatem i odstawić do odparowania. Kiedy już sprawdziliśmy, że wszystko jest w porządku możemy przejść do kolejnego etapu, jakim jest podłączenie płytki czujników z robokitem.