Moduł L293d montaż

Jak zmontować moduł L293d wchodzący w skład Robo Kit v3

Wstęp

Dla osób, które po raz pierwszy mają do czynienia z lutowaniem, polecamy rozpoczęcie lutowania od modułu L293d, ze względu na prostą budowę i małą liczbę elementów.

W zestawie otrzymujemy płytkę drukowaną oraz komplet elementów (podstawkę 16pin, układ L293d, złącza terminal block).

Zestaw elementów do samodzielnego montażu

Montaż

Pierwszą czynnością będzie przylutowanie podstawki pod układ. Należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie włożenie podstawki (wcięcie w podstawce musi się pokrywać z wcięciem na płytce PCB). Jeżeli pomylimy się na tym etapie układ nie dość, że nie będzie działać, to jeszcze może zostać uszkodzony.

Wlutowana podstawka pod układ L293d

Jeżeli upewniliśmy się, że podstawka siedzi poprawnie (wcięcie przy IC1 pokrywa się z wcięciem podstawki) możemy przejść do lutowania. Pamiętajcie, aby nie trzymać lutownicy zbyt długo w trakcie lutowania, bo można przegrzać ścieżki i doprowadzić do ich odklejenia. Oczywiście są sposoby z radzeniem sobie w przypadku kiedy taka ścieżka się odklei. Wymaga to jednak większej wprawy w lutowaniu.

Po przylutowaniu podstawki możemy przejść do wlutowania złącz terminal block. W zestawie otrzymujemy 4 sztuki 2-pinowe oraz 2 sztuki 3-pinowe. Złącza 2-pinowe możecie złączyć ze sobą po dwie sztuki, otrzymując jeden rząd 4-pinowy.

Połączone ze sobą 2-pinowe złącza terminal block

Następnie wlutowujemy przygotowane wcześniej złącze, a za nim złacze 3-pinowe.

Wlutowane dwa 2-pinowe złącza terminal block

Wlutowane 3-pinowe złącze terminal block

W tym momencie mamy już połowę pracy za sobą. Pozostały nam do przylutowania złącza pod drugiej stronie. Robimy to w taki sam sposób jaki został omówiony powyżej. Po zakończeniu lutowania warto obejrzeć swoje luty i sprawdzić czy nie zrobiliśmy gdzieś zwarcia. Jeśli wszystko wygląda w porządku ostatnim krokiem jest montaż układu L293d w podstawce.

Skończona płytka, widok od strony lutów

Gotowy do testów moduł L293d