Montaż i uruchomienie Pogodełka

Zmontuj Pogodełko - stację meteo z WiFi

Wstęp

Pogodełko to najprostsza stacja pogodowa. Niech Cię jednak to nie zwiedzie, bo w odróżnieniu od wielu innych stacji pogodowych masz tutaj sporo możliwości. Po pierwsze tworząc ten zestaw chcieliśmy otworzyć przed Wami nowe możliwości. Zestaw ten nawet po zmontowaniu może zostać rozbudowany o kolejne sensory. Jeśli również zainteresuje Cię elektronika i programowanie, to wszystkie elementy w tym zestawie mogą posłużyć do budowy nowych układów.

Co jest w zestawie?

Podstawowa wersja składa się z trzech głównych elementów:

NodeMCU v3

Wyświetlacz 2x16 biało/niebieski

Czujnik temperatury i ciśnienia - w zestawie jest już zlutowany

Oprócz tego jest białe pudełko tekturowe (nie wyrzuć go, otwieraj delikatnie bo to będzie pierwsza obudowa Twojego zestawu) oraz zestaw kabelków. Kabelki służą do połączenia wszystkiego. Są to kable typu żeńsko-żeńskiego (F-F), czyli oba końce można założyć na goldpiny (metalowe wtyki kołkowe, które znajdują się na nodeMCU i pozostałych elementach zestawu). Dzięki temu, że nałożone trzymają się mocno, nie ma potrzeby lutowania zestawu (a więc montaż jest dosłownie w zasięgu każdego).

Jeśli w przyszłości będziesz chciał(a) zbudować z tych elementów coś innego - nie ma problemu. Rozłączysz kable i możesz użyć każdej części.

Co będzie potrzebne?

Do uruchomienia potrzebować będziesz:

UWAGA
Wycięcie otworu na wyświetlacz powinno zostać zrobione dokładnie i lepszy jest do tego zdecydowanie nożyk introligatorski niż nożyczki. Z tego względu jeśli zestaw montuje dziecko, wskazanym jest by operacja wycięcia otworu została zrobiona przez kogoś dorosłego.

Oprogramowanie

Jeżeli otrzymałeś/aś od nas gotowy zestaw, nodeMCU ma już wgrany tzw wsad, czyli binarny plik z kodem (inna nazwa z angielskiego to firmware). Jeśli kiedyś przeprogramujesz nodeMCU lub masz nowy, nie zaprogramowany układ tutaj jest instrukcja jak wgrywać wsad na nodeMCU. Wsad do Pogodełka jest do pobrania:

Montaż

Rozłóż wszystkie elementy na równej powierzchni. Może to być stół lub biurko. Oczywiście nie może to być nic przewodzącego prąd. Pudełko na obudowę na razie odłóż na bok. Użyj kabli do podłączenia wszystkich elementów razem. Upewnij się, że elementy nie leżą na sobie (nie ma żadnego zwarcia).

Schemat połączenia elementów zestawu. Kolory kabli nie mają znaczenia możesz łączyć je używając dowolnych kolorów.

Na schemacie zamiast całego LCD jest tylko jego część, która jest przylutowana z tyłu wyświetlacza. Jest to konwerter I2C, dzięki któremu znacznie mniej kabli potrzeba by podłączyć wyświetlacz I2C.

Konwerter I2C znajdziesz z tyłu wyświetlacza

Po podłączeniu wszystkich kabli, przed Tobą powinien leżeć urokliwy pająk. Podłącz zasilanie (kabel microUSB) i sprawdź co pojawia się na wyświetlaczu.

Nic się nie pojawia

Pojawiają się tylko białe kwadraty na wyświetlaczu

Ekran wyświetla napis ale nie działa podświetlenie

Z tyłu LCD, na module I2C po przeciwnej stronie niż złącze, do którego podłączone zostały kable jest dwupinowe złącze. Nałożona na nim powinna być zworka. Jeśli jej nie ma - sprawdź dokładnie opakowanie, powinna być w środku. Jest niewielka i łatwo ją przeoczyć, a czasem spada.

Napisy na ekranie są ledwo czytelne

Skoryguj kontrast używając śrubokręta, tak jak opisane jest przy "białych kwadratach".

Przygotowanie obudowy

Jak już wspomnieliśmy, obudowa to niewielkie kartonowe pudełko, w którym zapakowane było Pogodełko. Pierwszym krokiem jest wycięcie otworu na kabel USB. Połóż przed sobą otwarte pudełko. Otwór na kabel musi zostać zrobiony w prawej ściance, w dolnej części (ale nie przy samej krawędzi) nieco z tyłu. Przyjrzyj się uważnie poniższemu zdjęciu.

Wycięcie otworu na kabel zasilający

UWAGA Zorientuj dobrze pudełko, tak jak na zdjęciu. LCD będzie "na dole" - spód pudełka stanie się panelem frontowym. Otwór na LCD wytniemy za chwilę.

Wycięcie otworu na kabel zająć może chwilę, bo w tym miejscu boczna ścianka jest złożona z dwóch warstw kartonu. Zachowaj ostrożność operując ostrzem. Możesz to zrobić ostrymi nożyczkami, przebijając boczną ściankę czubkiem ostrza, w kierunku od zewnątrz do środka. Potem tylko nieco powiększyć otwór, by Twój kabel microUSB przez niego przeszedł.

Kolejnym krokiem jest wycięcie otworu na LCD. Aby to ułatwić, przygotowaliśmy szablon panelu czołowego w PDF. Pobierz go, wydrukuj na kartce A4, bez skalowania. Dolny panel jest przeznaczony do wycięcia i naklejenia na pudełko. Górny ma zaznaczone dokładne położenie i wymiary otworu na LCD. Wytnij dolny panel aby nakleić go na Pogodełko. Korzystając z naprawdę ostrego narzędzia (np nożyk introligatorski) wytnij otwór na LCD w kartonie i panelu jednocześnie.

Pogodełko prawie gotowe

Pozostałości kartki na której wydrukowałeś szablon użyj do zrobienia izolacji między nodeMCU i LCD. Wytnij kawałek, złóż na pół. Wsadź ostrożnie LCD w wycięty otwór (powinno pasować na wcisk). Włóż kartkę i na nie połóż nodeMCU. Wcześniej przełóż kabel microUSB przez otwór w bocznej ściance. Teraz go podłącz do nodeMCU. Czujnik wyprowadź na zewnątrz blisko górnej krawędzi pudełka. Zamykając pudełko (o ile przewody są na płasko) skrzydło zamykające dokładnie dociśnie wszystko.

Końcowy rezultat

Pogodełko zmontowane i gotowe do pracy